„Aktorstwo polskie generacje” – książka dr Beaty Guczalskiej nagrodzona Marką Radia Kraków

2 lipca 2014

„Aktorstwo polskie generacje” – książka dr Beaty Guczalskiej nagrodzona Marką Radia Kraków

Eseistyczna, ale i niezwykle kompetentna opowieść o współczesnym teatrze – „Aktorstwo polskie generacje” - książka Beaty Guczalskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa PWST, uznana została za kulturalne wydarzenie czerwca w Krakowie i Małopolsce i nagrodzona Marką Radia Kraków. 

Książka jest monografią przemian polskiej sztuki aktorskiej z lat 1945-2013. Obejmuje zjawiska niezwykle różnorodne, w tym twórczość wybitnych indywidualności. W książce krakowska uczona fascynująco pokazuje przemiany w polskim aktorstwie po 1945 roku. Snuje niezwykłą opowieść o archaicznym już nieco, ale wciąż porywającym aktorstwie na przykład Gustawa Holoubka, analizuje role aktorów Starego Teatru w latach 70., pokazuje drastyczne czasem oblicze najnowszego teatru - gdzie nagość bywa na scenie po prostu jednym z kostiumów.

Osobne rozdziały poświęca postaci aktora w teatrze Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny. 

I choć książka Guczalskiej nie była zdecydowanym faworytem, co słychać było i w prowadzonej podczas programu „Koło kultury” dyskusji jurorów i podczas głosowania, w którym głosami obdzielone zostały aż 3 nominowane wydarzenia: wystawa w Zderzaku, Grolsch ArtBoom Festival i książka „Aktorstwo polskie generacje”, to ostatecznie ta ostatnia propozycja uznana została za najciekawsze wydarzenie czerwca w krakowskiej i małopolskiej kulturze.

Zdaniem Magdaleny Huzarskiej–Szumiec z „Gazety Krakowskiej” wielkim atutem książki krakowskiej uczonej prof. Beaty Guczlaskiej jest to, że jest to książka napisana w przystępny sposób a momentami wręcz trudno się od niej oderwać - mimo iż wydawać by się mogło, że to tytuł skierowanym wyłącznie do teatrologów i specjalistów.

Jury obradowało w składzie: Magdalena Huzarska-Szumiec („Gazeta Krakowska”), Joanna Targoń („Didaskalia”), Łukasz Gazur („Dziennik Polski”), Krzysztof Glondys (TVP Kraków) i Justyna Nowicka (Radio Kraków).

Do czerwcowej Marki Radia Kraków nominowane były: obchody Roku Kolberga zorganizowane przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie; Grolsch ArtBoom Festival w Nowej Hucie (Krakowskie Biuro Festiwalowe); wystawy: „Stare papiery Nowe obrazy”- Jarosław Modzelewski w Galerii Zderzak oraz „Papieże”, „Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK; „Skrzypek na dachu” wraz z Letnim Festiwalem Opery Krakowskiej; SPUŚĆ POWIETRZE STARY / przegląd spektakli sezonu Swinarski w Narodowym Starym Teatrze.

(źródło >> klik)

 

Wydawnictwa PWST dostępne w Dziale Organizacji Teatru PWST i Promocji
ul. Straszewskiego 22, 31-109 Kraków
tel. 12 430 15 92
Zamówienia można składać na adres: teatr@pwst.krakow.pl